Spotkania chorych

Relacja ze spotkania chorych w Krakowie

Spotkanie chorych w KrakowieDnia 31.05.2014 roku odbyło się pierwsze spotkanie chorych na Hashimoto w Krakowie.  Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i koncentrowało się głównie na wyzwaniach związanych z chorobą Hashimoto oraz na tym, jak je przezwyciężać.  Spotkanie poprowadziła Kala Bochenek, coach i psycholog oraz Jadwiga Białobrzeska- Urbańczyk, prezes Stowarzyszenia Chorych na Hashimoto.

SAM_4501

Spotkanie  rozpoczęła  Prezes Stowarzyszenia Jadwiga Białobrzeska-Urbańczyk  przedstawiając krótko historie , misje i cele Stowarzyszenia a następnie przywitała  zebranych uczestników spotkania oraz zaproszonego gościa  Kale Bochenek.

Spotkanie we Krakowie  z Kalą  BochenekKala Bochenek przedstawiła referat w którym poruszyła kwestię najczęściej występujących objawów i najtrudniejszych wyzwań związanych z chorobą Hashimoto.
Jednym z takich wyzwań jest wpływ choroby na psychikę. Nie tylko objawy fizyczne i wahania hormonalne oddziałują na naszą psychikę, ale także sama świadomość, że jest się osobą chorobą na chorobę przewlekłą, zaklasyfikowaną jako „nieuleczalna”.
Wielu chorych odczuwa lęk, związany z zachodzącymi w ciele zmianami, których nie rozumie i nad którymi nie ma kontroli.
Często pojawia się również poczucie niezrozumienia ze strony najbliższych, którzy naszą słabość odbierają jako „lenistwo”, wyczerpanie i wycofanie jako „depresję” a wahania hormonalne jako „niestabilność emocjonalną”, przez co czujemy się jeszcze gorzej.

Z psychologicznego punktu widzenia bardzo istotne jest zatem, aby w chorobie Hashimoto równolegle dbać zarówno o ciało, jak i psychikę. Możemy wykorzystać chorobę dla swojego rozwoju – wprowadzić istotne, korzystne zmiany w swoim życiu, które wpłyną znacząco na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Do znacznego podniesienia jakości życia i samopoczucia chorych na Hashimoto przyczyniają się takie czynniki jak:

– przyjęcie holistycznego podejścia do choroby, które obejmuje dbanie o całe ciało, a także pracę z psychiką
– świadome zarządzanie emocjami
– zapewnienie sobie odpowiedniego wsparcia z zewnątrz
– kontakt z osobą/osobami, które rozumieją, jak się czujesz
– koncentracja na tym, co można zrobić, by poczuć się lepiej i jak można zadbać o siebie zamiast ciągłego skupiania się na chorobie i objawach
–  zwiększanie świadomości ciała i nauka prawidłowego zarządzania własną energią.

Niezwykle istotne jest, aby nauczyć się słuchać swojego ciała, dzięki czemu stajemy się ekspertami od swojego organizmu i jesteśmy w stanie bardziej sobie pomóc – wybieramy odpowiednią dla siebie dietę i kierunek leczenia.

red. Kala Bochenek